A Collegium Hungaricumban a hét végén tartották az október 1-én nyíló történelmi kiállítás főpróbáját. A tervezett kiállítás Német egység a Balatonnál (Deutsche Einheit - Balaton) címmel a 60-as, 70-es és 80-as éveket idézi fel, azokat az időket, amikor a magyar tenger partja volt az akkori kelet- és nyugatnémetek egyetlen találkozóhelye.
Ily módon a Balaton helyszínként hozzájárult a hírhedt berlini fal leomlásához, sokak szerint a német egység helyreállításához vezető történelmi út első állomása. Nem véletlen, hogy a kulturális intézet a rendezvényt a "falbontás" 20. évfordulójához, azaz november 9-hez időzítette, ahhoz az időponthoz, amikor egész Németország a 20. évvel ezelőtt történtekre emlékezik.
A kiállításnak helyet adó épület
A főpróbán a kiállításra kerülő képeslapokból, s egyéb, a kelet- és nyugatnémetek hajdani levelezéseiből, fotókból és filmekből, s más dokumentumokból kaptak ízelítőt az odalátogatók. Többek között a drezdai Christine Fischwasser és hajdani münsteri barátnője, Brigitte Maudern emléktárgyaiból, akik 1978 nyarán Balatonföldváron ismerkedtek meg, s azóta tartják a barátságot.
A kulturális intézet munkatársainak, s a kiállítás előkészítőinek több száz olyan képeslapot sikerült összegyűjteniük, amelyeket a rendszerváltozás előtti években, sőt évtizedekben a Balaton partján nyaraló egykori NDK-sok, illetve nyugatnémetek küldtek az otthon maradt családtagoknak. Valamint a barátoknak, s Szárszón, Szemesen, Lellén vagy Földváron barátságot kötve később egymásnak is.
A hajdani keletnémetek által írt - s a rendezvényen felolvasott - képeslapok valóban arról tanúskodtak, hogy többségük számára a Balaton akkoriban valóban a Riviérát jelentette. Szépségével, kényelmével, nyitottságával, a palacsintával és a paprikával, a borral és a gulyással, az egész légkörrel, s nem utolsósorban a lehetőséggel, hogy a Balaton partján kettészakított német családok, egymástól elszakított barátok - ha csak napokra, vagy hetekre is - találkozhattak, s megbeszélhették a következő találkozót.
Persze ez sem volt egyszerű, mert az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma a Balatonra is "betette a lábát", s ügynökei a legrafináltabb módszerekkel igyekeztek ellenőrizni NDK-s honfitársaik szándékait, s kapcsolatait. Ami szintén szerves része lesz a Collegium Hungaricumban nyíló kiállításnak, mert - mint a szervezők elmondták - a Stasi felettébb aktív volt a magyar tenger mellett, s erre vonatkozóan is több hiteles dokumentumot sikerült összegyűjteni.
Forrás: [ x ] |