Újabb mérföldkő az erősebb Európai Unió létrehozásához vezető úton: a német alkotmánybíróság alapjában véve összeegyeztethetőnek ítélte az alkotmánnyal a lisszaboni szerződést. A testület szerint ugyan "a ratifikáció lezárása előtt szükség van a parlament két háza, a Bundestag és a Bundesrat európai beleszólási jogainak erősítésére", ám úgy gondolják, egyéb aggály nem jelentkezhet a reformszerződés alkotmányosságával összefüggésben.
Angela Merkel kancellár üdvözölte az ítéletet. Úgy értékelte, hogy az nem veszélyezteti a németországi ratifikációs folyamatot, bár az ítélet alapján Horst Köhler államfő a ratifikációs okiratot egyelőre nem írhatja alá.
Angela Merkelhez hasonlóan foglalt állást Norbert Lammert, a Bundestag elnöke is, egyetértve azzal, hogy erősíteni kell a parlament két házának beleszólási jogát az európai ügyek és törvénykezés alakításába.
A szerződés ellen korábban két menetben nyújtottak be alkotmányos panaszokat politikusok, pártok, illetve magánszemélyek. Először tavaly a kisebbik konzervatív párt, a bajor CSU egyik parlamenti képviselője, Peter Gauweiler sérelmezte a nemzeti szuverenitás, illetve a parlamenti jogok állítólagos csorbulását, a szerződést elutasító ellenzéki Baloldal pártja pedig amiatt tett panaszt, hogy a tervezetről Németországban nem tartottak népszavazást. Az idén januárban egy korábbi politikusokból és gazdasági vezetőkből, továbbá civilszervezetek képviselőiből álló csoport támadta meg az uniós reformszerződést, ugyancsak azt hangoztatva, hogy túlzott hatásköröket biztosít a nemzetekkel szemben az Európai Uniónak.
Forrás: [ x ] |