Németország folyamatosan részt vesz az olimpiákon 1896 óta napjainkig. Az összes rendezvényt nem szeretném most felvázolni, mert hosszú lenne és unalmas. Csak két időpontot említenék 1936-ot és 1972-őt, ebben a 2 évben Németország rendezte az olimpiát. A modulban az 1936-os olimpiát szeretném bemutatni, aminek a helyszíne Berlin.
Általánosságban:
A XI.-ik, 1936. évi nyári olimpiai játékokat Berlinben tartották augusztus 1. és augusztus 16. között. A helyszín kijelölését az 1931-es barcelonai ülésen döntötték el. A nemzetiszocialisták 1933-as hatalomra jutása miatt elterjed a hír, hogy Németországot megfosztják az olimpiai játékok rendezési jogától. A júniusi bécsi ülésen a német kormány képviselője kijelentette, hogy tiszteletben tartják az olimpiai szabályzatot, és a német származású üldözöttek részére is lehetővé teszik a játékokon való részvételt. E nyilatkozat folytán a NOB meghagyta Berlinnek a megrendezési jogot.
49 ország közel 4000 sportolója küzdött az olimpiai bajnoki címekért. Ezen az olimpián érkezett meg először az olimpiai láng, és égett a fáklya a versenyek végéig. Az ősi Olümpia romjai között a nap tüzével gyújtott fáklyát 3000 atléta futva, egymást váltva vitte a berlini játékok megnyitójára. 21 sportág 144 versenyszáma szerepelt a műsoron.
Érdekes, hogy...
Első alkalommal szerepelt a kézi- és a kosárlabda valamint a kajak-kenu.
A legsikeresebb atléta Jesse Owens amerikai színes bőrű sprintelő volt. 100 méteren 10,3 mp, 200 méteres síkfutásban 20,7 mp, távolugrásban 806 cm-es olimpiai csúccsal győzött, és tagja volt a 39,8 mp-es új világcsúcsot futó 4×100 m-es amerikai váltónak.
Nida Senff a 100 méteres hátúszás döntőjét úgy nyerte meg, hogy egyszer szabálytalanul fordult, de észrevette a bírói jelet, visszaúszott és szabályosan is végrehajtotta.
Az olimpián résztvett:
Afganisztán
Ausztrália
Argentína
Ausztria
Belgium
Bermuda
Bolívia
Brazília
Bulgária
Chile
Costa Rica
Csehszlovákia
Dánia
Dél-afrikai Köztársaság
Egyesült Államok
Egyiptom
Észtország
Finnország
Franciaország
Fülöp-szigetek
Görögország
Hollandia
India
Izland
Japán
Jugoszlávia
Kanada
Kína
Kolumbia
Lengyelország
Lettország
Liechtenstein
Luxemburg
Magyarország
Málta
Monaco
Mexikó
Nagy-Britannia
Németország
Norvégia
Olaszország
Peru
Portugália
Románia
Svájc
Svédország
Törökország
Új-Zéland
Uruguay
Sportágak:
atlétika
birkózás
evezés
gyeplabda
kajak-kenu
kerékpározás
kézilabda
kosárlabda
labdarúgás
lovaglás
lovaspóló
műugrás
művészeti versenyek
ökölvívás
öttusa
sportlövészet
súlyemelés
torna
úszás
vitorlázás
vívás
vízilabda
Az érmek alapján Németország első helyen végzett ( 33 arany, 26 ezüst, 30 bronz). Magyarország pedig harmadik lett. (10 arany, 1 ezüst, 5 bronz)
Adatok forrása: [ x ] |