Párizs, Berlin és Moszkva szembeszállt azzal a BT határozattal, mely felhatalmazná az ENSZ-t az irak elleni támadás megkezdésére.
A francia külügyminiszter szerdán Párizsban, orosz és német kollégája jelenlétében kategorikusan kijelentette, hogy a három ország nem fogja megengedni olyan határozat elfogadását a Biztonsági Tanácsban, amely erő alkalmazására jogosítana fel Bagdaddal szemben. Értésre adta egyúttal, hogy Párizs és Moszkva a vétó bevetésére is elszánta magát.
A francia fővárosban délután stratégiai egyeztető tanácskozást tartott Dominique de Villepin, a párizsi diplomácia vezetője, Igor Ivanov orosz és Joschka Fischer német külügyminiszter, azzal a céllal, hogy közös álláspontra jussanak a BT pénteki ülése előtt.
Az eszmecserét követő sajtóértekezleten a házigazda bejelentette, hogy a három ország közös nyilatkozatban utasítja el egy Irak elleni háború lehetőségét, szembeszegül az erő alkalmazását szentesítő ENSZ-határozat elfogadásával. - Továbbra is közös célunk Irak hatékony és teljes lefegyverzése az 1441-es BT-határozattal összhangban, és álláspontunk szerint ez az ellenőrzések békés módszerével elérhető - hangsúlyozta a francia külügyminiszter. Hozzáfűzte hogy a három ország értékelése szerint az iraki asz-Szamúd 2-es ballisztikus rakéták megsemmisítésének folyamata megkezdődött és folytatódik. Egyúttal azonban jelezte azt is, hogy a fegyverzetellenőrzések nem tarthatnak végtelenségig.
Két nappal a Biztonsági Tanács vízválasztónak minősülő vitája előtt Villepin meglehetős egyértelműséggel jelezte: Párizs és Moszkva a vétó bevetéséig is hajlandó elmenni, hogy feltartóztassa a katonai erő BT-határozattal történő szentesítését. Szavai szerint "Oroszország és Franciaország, a Biztonsági Tanács állandó tagjainak minőségében teljes egészében vállalják felelősségüket" a világszervezet döntéshozó testületében.
- Nem lesz olyan második határozat, amely erő alkalmazására ad felhatalmazást - jelentette ki Villepin. A francia vétó lehetőségét firtató kérdésre válaszolva annyit mondott, hogy Párizs maradéktalanul osztja Moszkva álláspontját, a "vétó" kifejezést azonban nem használta. (Ivanov orosz külügyminiszter előző napi londoni tárgyalásain nem volt hajlandó kizárni, hogy Moszkva nem él vétójogával az amerikai-brit-spanyol határozati javaslattal szemben.)
A francia külügyminiszter ezúttal is kiemelte, hogy az iraki krízis megoldásában "az ENSZ megkerülhetetlen". Villepin nyomatékkal hangoztatta: Franciaország szilárd meggyőződése, hogy a közel-keleti régióban egy háború csak a feszültség fokozódását vonná maga után, semmiképpen nem könnyítené meg a béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseket.
Igor Ivanov úgy vélekedett, hogy "továbbra is léteznek a politikai rendezés lehetőségei, még akkor is, ha csak egyetlen esély kínálkozik a háború elkerülésére". Álláspontja szerint a három ország javaslata - a fegyverzetellenőrzés folytatása és felgyorsítása - a "legésszerűbb" eszköz a nemzetközi terrorizmus leküzdésére. Közölte egyúttal, hogy Kína is osztja a három ország helyzetértékelését.
Forrás: [ x ] |