A Greenpeace környezetvédői Rostockból egy mintegy 20 tonnás, 17 méter hosszú elpusztult bálnát szállítottak Berlin kellős közepére, a japán nagykövetség elé, az antarktiszi japán bálnavadászat elleni tiltakozásul.
A Greenpeace-aktivisták úgy tudták megvalósítani tervüket, hogy megtévesztették az illetékeseket - ezt utólag el is ismerték.
Az akcióval a Greenpeace arra reagál, hogy a japán hatóságok a tudományos kutatómunka szükségletével indokolják a Déli-sarkvidéknél újra elkezdett bálnavadászatot. Ez a környezetvédők szerint elfogadhatatlan érv, ugyanis kutatási célra (szövetminták vizsgálatára) a természetes úton elhullott állatok éppúgy alkalmasak, mint az élők - emiatt tehát nem szabadna bálnáknak pusztulniuk.
Nem vizsgálják - megeszik
A tudományos érvek mögött a Greenpece szerint egyszerű nyerészkedés áll: a japánok étkezési célra ölik a bálnákat, otthon eladják az ínyencek által kedvelt bálnahúst. A szervezet német honlapja szerint a levadászott barázdás bálnákat már a japán hajók fedélzetén feldolgozzák, és előkészítik a japán piac igényeinek megfelelően. Egy kiló bálnahús 300 eurónak megfelelő összeget adnak Japánban.
A Greenpeace értesülése szerint a japán bálnavadász-flotta ebben a szezonban 935 csukabálnát és 10 barázdás bálnát készül leölni.
A berlini japán nagykövetség - a Handelsblatt beszámolója szerint - nem kívánt nyilatkozni, de tolerálta a rendőrség által egyébként engedélyezett akciót.
Kerülőút a bálnával
A Greenpeace a stralsundi tengeri múzeum megrendelésére, de saját költségén emelte ki a bálnát a tengerből Rostocknál. A kiemelés csak második nekifutásra sikerült: először ugyanis a hatalmas tetem kicsúszott az úszódarura szerelt hevederekből, és visszaesett a tengervízbe. Az öt méter mély vízben búvárok erősítették a köteleket újból a testre, és másodszorra már sikeres volt a manőver. Bár Stralsund, az úticél mindössze néhány tíz kilométerre fekszik Rostocktól keletre, a tengerparton, a Greanpeace-esek "útba ejtették" Berlint, ami a múzeumigazgatót kellemetlen meglepetésként érte. Mint nyilatkozott: ha tudta volna, hogy ilyen kerülőutat tesznek a bálnával, nem adta volna hozzájárulását a szállításhoz.
A japán kormány nem enged
A berlini akció után a bálnát bárki megtekintheti a Stralsund melletti Dänholm szigeten, ahol a tengeri múzeum tudományos munkatársai vizsgálatokat végeznek a tetemen. A mai napra tudományos ülést is összehívtak, ez szintén nyilvános lesz.
Időközben 17 ország diplomáciai úton kérte Japánt a bálnavadászat leállítására és a hajók visszarendelésére. Környezetvédők úgy tudják, hogy a szigetország vezetése nem enged, sőt, felfegyverzett repülőgépet küld a Déli-óceánra, hogy azok megvédjék a természetvédők zaklatásától a bálnavadászhajókat, amennyiben a zöldek és a vadászok közti konfliktus tovább éleződik.
Forrás: [ x ] |